| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Watches for Men Classic Silver Fashion Male Watch Two Tone Stainless Steel Business Dress Casual Wrist Watch Calendar Waterproof Blue White Black Date Dial Gold and White
Product description
Oleves is mainly engaged in mechanical watches with high quality and high performance. The brand is dedicated to designing fashion and performance-oriented multifunctional watches.
The hollow bottom design and roman numerals combine with the balance of the steering wheel mechanism. A small week and calendar dial, along with a sun and moon replacement window on the top, highlight the overall beauty of the watch. It is an ideal companion for any occasion.
Its unique texture makes it easy to enhance a normal outfit and add style to your life. The lightweight stainless steel case offers a better wearing experience. This watch is not just a tool for telling time; it reflects a person's taste and charm.
In the long river of time, moments exist in many forms, and a watch can directly reveal what has passed. We all live in the age of science and technology. Sometimes the watch may not work perfectly, but when you need to record something, the hour and minute hands truly shape our lives.
Olves watches are made with care and attention to detail. Olves stands for "only loves," reflecting the passion behind each timepiece. Every watch is crafted with love.
Brand values
- focus on mechanical, high-performance watches
- emphasis on fashion and multifunctional design
- attention to aesthetic elements such as hollow bottom design and roman numerals
- commitment to comfort with lightweight stainless steel cases
- 100% satisfaction guaranteed
Manufacturer contact information
Valuecart Private Limited
- ⌚[Men's automatic watch]: no need to use batteries, self-winding mechanical high-quality movement, environmentally friendly vacuum ion-plated case, hardened mineral glass high-quality guarantee.Mechanical watches last longer on average than quartz watches.
- ⌚[Classic hollow design]: 45*41mm square outline design to create your unique temperament, the combination of shining gems and Roman numerals is classic and fashionable.
- ⌚[Multifunctional Men's Watch]: The month, week, and 24-hour display windows provide more detailed time. 3ATM waterproof meets daily waterproof needs. The luminous function can read the time of the watch in a dark environment. It is a must-have watch for mature men.
- ⌚[Suitable for Many Matches]:Brown/black leather strap, is a great wrist accessory, suitable for many different occasions, such as work, meeting, business, travel, dating, party, etc.
- ⌚[OLEVS Men's Watch Warranty Service]: We provide 30-day free returns for automatic watches, 2-year product high-quality guarantee. If you have problems with your watch, contact the seller on Amazon. We will provide you with professional service!
Similar products
| Package Dimensions | 11.5 x 11.2 x 7.4 cm; 340 g |
|---|---|
| Date First Available | 18 July 2023 |
| Manufacturer | OLEVS |
| ASIN | B0CC4NQLYM |
| Item model number | K-S-G6675ZP-JB |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Automatic Self Wind, Glow In The Dark, Moon Phase, skeleton, waterproof |
| Power Source | Mechanical Self-Winding |
| Strap Type | Adjustable |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Modern |
| Item Shape | Square |
| Band Colour | Brown/black |
| Dial Color | white |
| Theme | Modern |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Skeleton |
| Character | Fashion |
| Brand Name | OLEVS |
| Model Name | K-S-G6675ZP-JB |
| Model Number | K-S-G6675ZP-JB |
| Manufacturer Part Number | K-S-G6675ZP-JB |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 104,769 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 571 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.1 4.1 out of 5 stars (887) 4.1 out of 5 stars |
| Band Material Type | Leather |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Hardlex |
| Case Diameter | 40 Millimetres |
| Band Width | 22 Millimetres |
| Case Thickness | 14 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |