RollsTimi
See offer
4,3 out of 5
★★★★★
★★★★★
369 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Pagani Design Men's Mechanical Luxury Ceramic Bezel 42MM Japanese Movement Stainless Steel Automatic Sapphire Glass Men's Watch 100 Metres Water Resistant Gold Blue Jc-1639
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Premium materials and casual design, sapphire dial window, water resistant stainless steel case and bracelet, all 316L stainless steel construction, screw down crown, ceramic bezel that rotates counterclockwise and transparent case back, sturdy and flexible strap with classic folding clasp.
- High-quality Japanese NH35A automatic mechanical movement with precise timing, open dial, synthetic sapphire glass and self-winding power reserve of over 24 hours. The open dial, synthetic sapphire glass, minimalist design and date display on the dial add an air of simplicity and quality.
- The case has a diameter of 42 mm and a thickness of 13 mm. In order to make the case fit perfectly on the wrist, a simple tool has been placed in the case to allow for the independent shortening of the bracelet by removing up to 7 links from the 8.66’ bracelet. The curved mirror synthetic crystal is highly translucent, making the watch more durable and less prone to scratches and refractions.
- Water-resistant to 100 metres (330 feet). The stainless steel case features a screw-down crown design for enhanced water resistance and is generally suitable for professional offshore activities and serious water sports, but not for diving. The crown needs to be pushed in and screwed down to protect the watch from water damage.
- We have improved the phosphor on the hour markers and hands so that they emit a very strong light in the dark after daylight, so you won't lose track of time even at night.
- Men's watches make great gifts for the holidays, family and yourself. Stainless steel band watches make luxurious and stylish gifts for graduations, birthdays, weddings and Valentine's Day. Automatic watches are gifts for parents, boyfriends, boyfriends or other and co-workers. It is ideal to win the favour of your friends and family.
Similar products
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Orient Men's '2nd Gen - Bambino Ver - 2' Japanese Automatic Stainless Steel and Leather Dress Watch White Dial (Rose Gold Hands)
★★★★★
★★★★★
4,7/5
—
4444 reviews
See offer
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Orient Men's '2nd Gen - Bambino Ver - 2' Japanese Automatic Stainless Steel and Leather Dress Watch Creme Dial
★★★★★
★★★★★
4,7/5
—
4444 reviews
See offer
| Package Dimensions | 10.39 x 8 x 7.39 cm; 231 g |
|---|---|
| Date First Available | 22 Jun. 2022 |
| Manufacturer | Pagani Design |
| ASIN | B0B41JDG8L |
| Item model number | PD-1639 |
| Country of origin | China |
| Department | boys |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Japanese Automatic |
| Special Features | Kontrastreicher Zeiger |
| Power Source | Mechanical Winding |
| Strap Type | Stainless Steel Bracelet |
| Water Resistance Depth | 100 Metres |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Folding clasp with safety |
| Style Name | bracelet |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Blue |
| Dial Color | white |
| Theme | luxury sporty vintage |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Minimalist |
| Character | fashion |
| Brand Name | RollsTimi |
| Model Name | JC-1639 |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | 'stylish watch', 'beautiful box', 'instruction manual', 'watch cloth', 30-day return without apology, one-year warranty |
| Model Number | PD-1639 |
| Item Weight | 0.23 Kilograms |
| Manufacturer Part Number | JC-1639 |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 353,720 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 2,403 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.3 4.3 out of 5 stars (369) 4.3 out of 5 stars |
| Band Material Type | Leather |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 42 Millimetres |
| Band Width | 20 Millimetres |
| Case Thickness | 13 Millimetres |
| Band Length | 200 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Extended |