Bulova
See offer
4,6 out of 5
★★★★★
★★★★★
501 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Men's Two Tone Rectangle Watch One Size Two Tone Black
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
Showcase your impeccable sense of style with this rectangular watch from Bulova.
- Black dial
- Stainless steel case and bracelet
- Water resistant to 30 meters
- International products have separate terms, are sold from abroad and may differ from local products, including fit, age ratings, and language of product, labeling or instructions.
Similar products
| Batteries | 1 Lithium Ion batteries required. (included) |
|---|---|
| Product Dimensions | 14.99 x 14.99 x 14.99 cm; 388 g |
| Release date | 4 May 2015 |
| Date First Available | 6 Sept. 2011 |
| Manufacturer | Bulova |
| Item model number | 98A117 |
| ASIN | B004TB2YSC |
| Department | UNISEX |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | Analog |
| Watch Movement Type | Quartz |
| Special Features | Second hand, Chronograph |
| Power Source | Battery Powered |
| Strap Type | Bracelet |
| Water Resistance Depth | 99 Feet |
| Sport Type | Walking |
| Clasp Type | Deployment Clasp |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Classic Quartz Two-Tone Stainless Steel Bracelet |
| Item Shape | Rectangular |
| Band Colour | Black |
| Dial Color | Black |
| Theme | Jewellery |
| Pattern | Solid |
| Face Style | Black Dial |
| Character | Fashion |
| Brand Name | Bulova |
| Model Name | 98A117 |
| Included Components | Stainless Steel Bracelet |
| Model Number | 98A117 |
| Item Weight | 388 Grams |
| Global Trade Identification Number | 00042429486386 |
| UPC | 071159004102 961613275530 042429711044 042429486386 |
| Manufacturer Part Number | 98A117 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Watch |
| Best Sellers Rank | 874,238 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 6,276 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.6 4.6 out of 5 stars (501) 4.6 out of 5 stars |
| Band Material Type | Stainless Steel |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | mineral |
| Case Diameter | 39 Millimetres |
| Band Width | 24 Millimetres |
| Case Thickness | 8.05 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |