Cressi
See offer
4,5 out of 5
★★★★★
★★★★★
21 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Sea Lion Watch 300m - Professional Unisex Diving Watch, 100% Swiss Made, Water Resistant to 300 Metres Silver/Green Paraggi Edition
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- Case: bearing design, transparent sapphire-glass back, winding crown_Diameter: 44 mm Material: steel
- Bezel: unidirectional rotatable 60-minutes graduated, anti-scratch anodized aluminium, numerals and graduations engraved
- Winding crown: screw-down, at 16 o’clock_Crystal: scratch-resistant sapphire_Waterproof to 300 meters_Movement: automatic, mechanical self-winding
- Highly legible display with luminescent material Calibre: eta 2824-2_Precision: -2/+2 sec./day _Functions: centre hour, minute and seconds hands; instantaneous date with rapid setting
- Cressi is a family-owned company that has been passionately developing aquatic sports products since 1946
Similar products
| Package Dimensions | 18.5 x 12 x 11.9 cm; 330 g |
|---|---|
| Date First Available | 14 Oct. 2024 |
| Manufacturer | CRESSI |
| ASIN | B0DJ9NMZK2 |
| Item model number | KS767190 |
| Country of origin | Switzerland |
| Department | Unisex-Adult |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Material | Aluminium |
| Display | Analog-Digital |
| Watch Movement Type | Swiss Automatic |
| Special Features | Sapphire Crystal Back, Screw-Down Crown, 300m Water Resistance, Rotating Bezel, Luminescent Display, Automatic Movement, Swiss Made |
| Power Source | Automatic movement |
| Strap Type | Rubber strap |
| Water Resistance Depth | 300 Metres |
| Sport Type | Diving |
| Clasp Type | Buckle |
| Water Resistance Level | Waterproof |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | Strap |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Black |
| Dial Color | Green |
| Theme | Sports |
| Face Style | Classic |
| Brand Name | Cressi |
| Model Name | Sea Lion Paraggi Edition Watch Green/Green 300m |
| Country Of Origin | Switzerland |
| Included Components | 1 Watch |
| Model Number | KS767190 |
| Manufacturer Warranty Description | 2 year manufacturer |
| Manufacturer Part Number | KS767190 |
| Unit Count | 1 Count |
| Age Range Description | Adult |
| Item Type Name | Professional Unisex Diving Watch |
| Best Sellers Rank | 1,312,794 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 9,431 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.5 4.5 out of 5 stars (21) 4.5 out of 5 stars |
| Band Material Type | Rubber |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 44 Millimetres |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Limited |