SWAN AND EDGAR
See offer
4,2 out of 5
★★★★★
★★★★★
79 reviews
| 5 ★ |
|
| 4 ★ |
|
| 3 ★ |
|
| 2 ★ |
|
| 1 ★ |
|
Complexity - Automatic Watch for Mens - Moon Face & Open Heart Skeleton Dial - Stainless Steel Case, Sapphire Crystal, Genuine Leather Strap, 30M Water Resistant, 5-Year Warranty Gold Red
We tested this product
Read our detailed review, ratings and verdict
- ELEGANCE, FUNCTIONALITY & QUALITY. The many complications in the Automatic mens watch comprise of its Day-Night Indicator with Sapphire Crystal . It also features see through / skeleton dial and watch back.
- HAND FINISHED & HAND ASSEMBLED. The spatial architecture of the dial provides a balanced and considered display of these complications, which are powered by the watch's sizable 210 part 20 jewel Jewel movement. All of which is staged on a multi-textured midnight blue dial adding to its sophistication.
- AN IDEAL GIFT SET. This mens watch makes an ideal gift for holidays, Christmas, wedding anniversary, birthday or any special occasion.
- QUALITY HAND WAXED LEATHER STRAP / BRACELET. Our watches have Hand Waxed Red Leather Strap. The Swan & Edgar logo engraved stainless steel skeleton caseback hints at the perpetual class of British institutions
- FULLY GUARANTEED. Our luxury style watches are fully guaranteed and come with 5 year warranty. Scratch Resistant Designer watch possess Mineral Glass with Nickel Free & Hypoallergenic IP Plating.
- Item shape : Round
Similar products
⭐ Très bien noté
BOSS Chronograph Quartz Watch Men With Silver Stainless Steel Bracelet - 1513527
★★★★★
★★★★★
4,6/5
—
641 reviews
See offer
⭐ Très bien noté
🔥 Populaire
Orient Men's '2nd Gen - Bambino Ver - 2' Japanese Automatic Stainless Steel and Leather Dress Watch Creme Dial
★★★★★
★★★★★
4,7/5
—
4444 reviews
See offer
| Package Dimensions | 20.3 x 12.5 x 10.1 cm; 360 g |
|---|---|
| Date First Available | 23 Jan. 2023 |
| Manufacturer | SWAN AND EDGAR |
| ASIN | B0BMCL7VVP |
| Item model number | 756839759250 |
| Country of origin | China |
| Department | Men's |
| Best Sellers Rank | See Top 100 in Fashion |
| Display | analogue |
| Watch Movement Type | Automatic |
| Special Features | Clean Sweep design |
| Power Source | Automatic |
| Strap Type | Leather strap |
| Water Resistance Depth | 30 Metres |
| Sport Type | Swimming |
| Clasp Type | Tang Buckle |
| Water Resistance Level | Water Resistant |
| Embellishment Feature | Crystal |
| Closure Type | Buckle |
| Style Name | strap |
| Item Shape | Round |
| Band Colour | Red |
| Dial Color | Red |
| Theme | Sports/Competition |
| Face Style | Skeleton |
| Character | Fashionable |
| Brand Name | SWAN AND EDGAR |
| Model Name | The Hand Assembled Complexity Automatic |
| Country Of Origin | China |
| Included Components | Belt, Belt Clip |
| Model Number | 756839759250 |
| Item Weight | 0.36 Kilograms |
| Global Trade Identification Number | 00756839759250 |
| UPC | 756839759250 |
| Manufacturer Part Number | SE00230S |
| Unit Count | 1 count |
| Age Range Description | Adult |
| Best Sellers Rank | 62,325 in Fashion (See Top 100 in Fashion) 321 in Men's Wrist Watches |
| Customer Reviews | 4.2 4.2 out of 5 stars (79) 4.2 out of 5 stars |
| Band Material Type | Leather |
| Case Material Type | Stainless Steel |
| Crystal | Sapphire Crystal |
| Case Diameter | 41 Millimetres |
| Band Width | 24 |
| Bands | 1 |
| Warranty Type | Manufacturer |